Tienen. De vallei van de Grote Gete

project:

Op een voormalige maïsakker in Tienen, in de vallei van de Grote Gete, staken zo’n vijftig vrijwilligers op één dag 3.600 bomen en struiken in de grond. Met meer dan tien inheemse soorten wordt deze 3,59 hectare de start van een verhaal van biodivers bos. Centraal werden de echte bosbomen in kloempen aangeplant, aan de rand kwamen er rijen van struiken en kleine bomen, precies zoals een natuurlijke bosrand is opgebouwd. De plantgaten waren voorgeboord door de terreinploeg van Natuurpunt, want in de lemige en natte Leemstreekbodem was het behoorlijk hard werken.

Dit nieuwe bos komt niet in een leegte te liggen. Het sluit aan bij het natuurgebied Spoorwegzate Tienen-Hoegaarden, de voormalige spoorlijn die Tienen via Hoegaarden en Jodoigne met Ramillies verbond en waar in 1968 de laatste trein over de rails reed. De bermen groeiden er sindsdien uit tot een groene tunnel van inheemse soorten (boswilg, meidoorn, hazelaar, haagbeuk, kardinaalsmuts) met bosrank die tot meer dan tien meter hoog slingert. In de weilanden eromheen herken je nog de greppelstructuur die de Oostenrijkse graaf de Ferraris er rond 1776 liet intekenen. Wie daar een bos aan toevoegt, maakt een bestaand landschap niet alleen groter, maar ook robuuster, meer kerngebied, meer beschutting, meer uitwisseling tussen soorten. En dat is nodig, want Vlaanderen heeft een bosachterstand in te halen. Met initiatieven als Meer bos voor Vlaanderen wil Vlaanderen tegen 2030 10.000 hectare extra bos realiseren, en dit perceel is daar een concreet stukje van. Natuurpunt Velpe-Mene plant in de regio Tienen, Hoegaarden, Boutersem en Bierbeek de komende winters nog eens negentien hectare extra bos aan. Elk perceel dat vandaag wordt aangeplant, is een perceel waar over honderd jaar nog steeds koolstof in de bodem en het hout zit.

De berekening volgt de Claire ISO 14064-methode voor bebossing. De projectgrens is de effectief aangeplante oppervlakte van 3,59 hectare, met 3.600 bomen en struiken van meer dan tien inheemse soorten. Voor deze aanplanting rekent Claire met een jaarlijkse koolstofvastlegging van ongeveer 7 ton CO₂ per hectare, wat neerkomt op 25 ton CO₂ per jaar die uit de atmosfeer wordt gehaald en in hout en bodem wordt opgeslagen. Over de driejarige looptijd die Claire hanteert, gaat het om 75 ton CO₂. Zoals bij al onze projecten worden de cijfers extern gevalideerd volgens ISO 14064 en getoetst door onze wetenschappelijke raad.

Locatie: Tienen
Beschikbaarheid: 75 ton CO₂
Contact: christoph@claire-co2.com

Volg ons op LinkedIn
voor cases en getuigenissen

Linkedin-circled Linkedin-circled

Contacteer ons
info@claire-co2.com

© All rights reserved by Claire CO2 2026